(Nie)winny napój – jakie wino pijemy w Polsce?

Wino jak sama nazwa sugeruje jest napojem powstającym z winogron, lecz współczesna nauka zajmująca się nauką o winach zwana enologią rozróżnia odstępstwa od tej reguły. Produkowane są one dzisiaj między innymi z ryżu, jęczmienia, miodu czy jabłek.

Drugą z najbardziej znanych odmian win jest właśnie wino produkowane z jabłek, którego kolebką na Ziemiach Polskich są Kruszwice, położone w województwie kujawsko-pomorskim. Wino jabłkowe występuje w trzech odmianach: słodkiej, półsłodkiej oraz słodkiej inaczej zwanej deserową. Polska słynie również z produkcji szampana.

Historia wina w Polsce

Henryk Makowski, który był właścicielem wytwórni wina na Kujawach wspomina: ,,W 1920 roku kupcy nie chcieli słyszeć o winie owocowym’’. Zapotrzebowanie na polskie produkty wzrastało wraz z poziomem inflacji – im wyższa inflacja, tym chętniej wybierano polskie wina owocowe. W ten sposób wina owocowe w 1929 roku zajmowały 50% ogólnej konsumpcji win w Polsce.

W 1948 roku powstała pierwsza Ustawa Państwowa regulująca proces wytwarzania wina. Lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia, za sprawą władzy państwowej, cechowały się chronicznym brakiem podstawowych produktów, w tym cukru. Wino owocowe zaczęto wzmacniać spirytusem. Początkowo do wina dolewano 5% czystego alkoholu. Od lat pięćdziesiątych do drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku produkcja wina owocowego wzrosła czterokrotnie.

Prawie połowa Polaków cierpi na niedobór witaminy C zawartej w winie porzeczkowym

Współcześnie popularnym owocem wykorzystywanym do produkcji wina jest porzeczka, zarówno w czarnej jak i czerwonej odmianie. Polska jest obecnie największym producentem tych owoców na świecie. Porzeczka zawiera w sobie wiele witaminy C, która ochrania zarówno zdrowie jak i opóźnia proces starzenia się komórek. Pozostaje napisać mi tylko jedno,

Wino? Na zdrowie!