Czerwone wino wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, a w szczególności pozytywnie działa na układ sercowo-naczyniowy. W tym zakresie przełomowym odkryciem okazał się paradoks francuski.
Czerwone wino a cholesterol
Odnosi się do faktu, że Francuzi z obszaru Bordeaux zdecydowanie najrzadziej na całym świecie zapadają na choroby dotyczące układu krążenia. Jest to powiązane z częstym spożywanie dużych ilości czerwonego wina.
Czerwone wino poza alkoholem oraz wodą zawiera składniki mineralne, białka, kwasy organiczne, garbniki, antyoksydanty oraz witaminę
Najbardziej znany oraz doskonale przebadany jest resweratrol. Jest to związek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Może zatem chronić komórki przed nadmiernym stresem oksydacyjnym. Wpływa również korzystnie na profil lipidowy. Dlatego czerwone wino obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu. Dodatkowo może zapobiegać uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Dzięki czemu znacząco zmniejsza ryzyko miażdżycy jak i choroby wieńcowej. Zawartość resveratrolu w czerwonym winie uzależniona jest zwłaszcza od rodzaju winogron. Dlatego warto wybierać wina Point Noir, ale również St. Laurent oraz Merlot. Wykazują się one najbardziej silnym działaniem dotyczącym obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi. Dodatkowo warto wybierać wina wytrawne. Zalecane jest natomiast unikanie win słodkich. Ważną kwestią jest jednak fakt, że spożywanie czerwonego wina powinno być umiarkowane.
Tylko nieduża ilość czerwonego wina spożywana regularnie może przynieść korzystne efekty prozdrowotne. Optymalną ilością są dwie lampki dla mężczyzn, a także jedna lampka dla kobiet w ciągu doby. Wyższe ilości mogą negatywnie wpływać na organizm.