Poznaj smak najstarszego francuskiego alkoholu – armaniaku!

Armagnac jest to najstarszy francuski, ale także europejski napój alkoholowy. Nazwano go tak, ponieważ wywodzi się on właśnie z Armagnacu, w Gaskonii (jest to południowo-zachodnia Francja). Trunek ten produkuje się z białych winogron pochodzących z regionu Armaniak.

Armagnac jest pierwszym alkoholem, który produkuje się według konkretnej procedury, pierwsze wzmianki na jego temat sięgają aż XIV wieku. Alkohol ten produkowany jest poprzez dystylację ciągłą białego wina. Umieszcza się go w specjalnym destylatorze, a następnie leżakuje w dębowych beczkach.

Produkcja armaniaku

Do jego wytworu potrzebne oczywiście są owoce. Główne szczepy winogron, które są do tego wykorzystywane to: Folle Blanche, Bacco, Colombard oraz Ugni Blanc.

Proces fermentacji to kolejny etap tworzenia, jest on całkowicie naturalny i odbywa się w towarzystwie drożdży. Następnie nadchodzi proces destylacji, który wykonuje się najpóźniej ostatniego dnia marca roku następnego po zbiorze winogron. Armaniak otrzymuje się poprzez destylację ciągłą w specjalnym alembiku. Armagnac następnie musi przejść proces leżakowania, do którego dochodzi w dębowych beczkach. Mają one pojemność około 400 litrów, a przechowywane są wraz z trunkiem w piwnicach winnych o stałej temperaturze i wilgotności. Ostatnim już na drodze produkcji procesem jest kupażowanie – zajmuje się nim enolog. Jego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej konwencji smakowej. Może on także dodać 4 dozwolone składniki do trunku tak, aby smak został idealnie skorygowany. Tymi składnikami są: woda, syrop cukrowy, karmel, a także boise.

Drinki z armaniakiem

Armagnac tradycyjnie powinno się pić sam, dlatego nie ma z nim wymyślnych pomysłów na drinki. Serwuje się go jako digestief lub z równymi wiktuałami, najczęściej w koniakówkach lub kieliszkach w kształcie tulipana. Można jednak pokusić się o zrobienie drinka z cytryną, gdzie wchodzi 60 ml armaniaku, 30 ml soku z cytryny, 30 ml likieru Cointreau, kostki lodu.

Alkohol przechowywać należy w zaciemnionym miejscu, nie schładzać, unikać zmian temperatury w pomieszczeniu, w którym trunek się znajduje.