Porto to wino z winogron zbieranych w dolinie portugalskiej rzeki Douro leżącej na północy kraju. Jest to rodzaj wina wzmacnianego, a więc po kilku dniach fermentacji dodawany jest mocniejszy alkohol. Najpopularniejsza i najtańsza odmiana to Ruby, czyli czerwone, słodkie wino beczkowane około dwóch lat. Zazwyczaj jest to mieszanka kilku różnych roczników.
Ruby Vintage pochodzi z tych najlepszych, butelkowane po dwóch latach, by następnie leżakować i dojrzewać latami w piwniczkach koneserów i znakomitych restauracji. Porto Tawny dojrzewa w małych dębowych beczkach od 3 do 5 lat, chociaż można znaleźć takie, które były beczkowane ponad 30 lat i są pożądanym rarytasem. Do wyboru jest jednak o wiele więcej rodzajów i jeszcze więcej producentów.
Jak przechowywać wino porto?
Butelki wina porto należy przechowywać na leżąco, na boku, aby uniknąć wysychania korka. Jeśli jesteśmy szczęściarzami i w nasze ręce wpadło porto typu Vintage, należy je przed wypiciem zdekantować ze względu na dużą zawartość osadu. Jest to bardzo proste zadanie, wystarczy zostawić je w pozycji pionowej na 24 godziny. Po tym czasie należy powoli przelać je do szklanej karafki, uważając, żeby nie przelać tam osadu z dna butelki. Porto najlepiej podawać schłodzone do 17-18 stopni.
Wino porto – z czym najlepiej smakuje?
Bogate i pełne aromatu wina porto pije się zwykle na deser a lżejsze odmiany to doskonały aperitif. Porto cechuje mocny aromat i korzenny posmak. Cudownie współgra z portugalskim serem z mleka koziego Queijo Fresco, ale polski Rokpol, włoska Gorgonzola czy francuski Roquefort to również doskonałe towarzystwo. Kubki smakowe oszaleją od połączenia porto z orzechami i gorzką czekoladą. Każdy rodzaj tego wina daje spore pole do eksperymentów i ciekawych połączeń, od migdałów przez ryby po owoce.