Wino stanowi przede wszystkim nieodłączny element mszy w religii katolickiej. W Biblii można znaleźć liczne nawiązania dotyczące tego trunku. O winie wspominano w pozytywnym kontekście. Warto napomknąć o słynnym przemienieniu wody w wino przez Chrystusa.
Wino jest ważnym symbolem nie tylko w chrześcijaństwie. Napój ten był wykorzystywany, jako element mitów w czasach starożytnych. W religii starożytnej grecki był nawet znany bóg wina zwany Dionizosem, którego odpowiednikiem w starożytnym Rzymie był Bachus.
Toast z udziałem wina
Wino było niezwykle cenione w czasach starożytności. Mieszkańcy tego starożytnego Rzymu mieli zalecone wznoszenie toastu za ówczesnego cesarza Augusta z wykorzystaniem tego trunku. Wówczas uważano, iż wino ma niezwykle właściwości zdrowotne. Do dziś jest ono cenione za bogactwo antyoksydantów. Z tego względu stanowi to niezwykle istotny element codziennego życia w takich krajach jak Włochy, czy Francja. Choć współcześnie picie wina jest kojarzone ze świętowaniem pozytywnych wydarzeń w życiu oraz ucztowaniem, to w starożytności była to forma składania ofiary podczas pogrzebów. W późniejszym okresie, a mianowicie w średniowieczu wino służyło do pozbycia się demonów.
Tradycja picia wina na cmentarzu w Gruzji
Niezwykle zaskakującym zjawiskiem, które można zauważyć, odwiedzając gruzińskie cmentarze, jest możliwość ujrzenia przy każdym nagrobku stolika, na którym znajduje się butelka z winem. Święto zmarłych jest zupełnie inaczej świętowane w Gruzji. Bliscy osoby zmarłej za każdą osobę zmarłą mają za zadanie wypić butelkę wina.
Ciekawa jest kultura z tym związana. Warto dodać, że np. opium jest również zakorzenione w niektórych azjatyckich kulturach