Kiedy słyszymy „wino”, automatycznie myślimy o Francji lub Włoszech. Nic dziwnego, wszak to tam trunek ten jest najbardziej popularny i pije się go najwięcej. Nie oznacza to jednak, że inne regiony nie mają się czym w tej kwestii pochwalić.
Wino w Chinach – to warto wiedzieć
Okazuje się, że tradycja picia wina jest szeroko rozpowszechniona również w Chinach. Zazwyczaj nie jest to jednak wino gronowe, które pija się najczęściej w Europie. Według legendy, cesarzowi znudziło się kiedyś picie takiego trunku i kazał zlikwidować wszystkie uprawy winorośli. W Chinach więc do dziś pija się przede wszystkim wino ryżowe. Tego surowca Chińczykom na pewno nie brakuje, powszechnie znany jest fakt, iż mają oni największe uprawy ryżu na świecie.
Długa historia chińskiego wina
W 2012r. w prowincji Shaanxi odnaleziono wazę po winie sprzed trzech tysięcy lat! Oznacza to, że Chińczycy pili wino już tysiąc lat przed tym, jak Jezus zamieniał w nie wodę w Kanie Galilejskiej! Naczynie pochodzi z grobowca arystokraty z dynastii Zhou, eksperci uważają, że może być to legendarne wino „Qiti”, pijane podczas ważnych uroczystości.
Chińska tradycja picia wina
Z piciem wina w Chinach wiążą się ciekawe zwyczaje. Przede wszystkim pijane jest ono głównie do posiłków jako dodatek smakowy lub na poprawę trawienia, a czasem również jako lek na różnorakie dolegliwości. Nie ma zwyczaju chłodzenia trunku, zazwyczaj podaje się je ciepłe. Interesujący jest fakt, iż tradycyjnie nie można pić wina samemu i na pusty żołądek. W mieście Shaoxing istnieje tradycja, według której z okazji narodzin córki zakłada się winnicę, z której korzysta się dopiero w dniu zaślubin dziecka, do tego momentu wino jest skrupulatnie strzeżone pod kluczem i surowo zabrania się wzięcia choćby jednej butelki.
Z marketingowego punktu widzenia to wino chińskie ma małe szanse powodzenia